Polityka Styl życia

Wybory samorządowe 2014

To nie tylko największe głosowanie w Polsce, ale i jedne z najważniejszych. Podczas wyborów samorządowych decydujemy, kto będzie rządził w gminach i miastach przez najbliższe cztery lata.Termin wyborów samorządowych wyznaczono na 16 listopada. Obywatele idąc do urn, wybiorą blisko 47 tys. przedstawicieli radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys.

To nie tylko największe głosowanie w Polsce, ale i jedne z najważniejszych. Podczas wyborów samorządowych decydujemy, kto będzie rządził w gminach i miastach przez najbliższe cztery lata.

Termin wyborów samorządowych wyznaczono na 16 listopada. Obywatele idąc do urn, wybiorą blisko 47 tys. przedstawicieli radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. ?W przypadku konieczności przeprowadzenia drugiej tury odbędzie się ona dwa tygodnie później, czyli 30 listopada? – wyjaśnia serwisowi infoWire.pl Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego.

W tegorocznych wyborach zmieni się zasada wyboru przedstawicieli do rad gmin. Wprowadzone zostały bowiem okręgi jednomandatowe. ?Oznacza to, że w każdym okręgu wyborczym zostanie wybrany jeden radny. Ten, który otrzyma największą ilość głosów? – wyjaśnia ekspert.

Zmiany te nie będą dotyczyć miast na prawach powiatu oraz wyboru kandydatów do rad powiatów i sejmiku wojewódzkiego. Tu nadal będzie obowiązywać zasada proporcjonalności, czyli podział mandatów nastąpi proporcjonalnie do liczby głosów, jakie padły na daną partię lub listę wyborczą w okręgu.

Do 7 września komitety wyborcze mają czas na rejestrację swoich kandydatów. Ich kampania potrwa do 14 listopada.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Szeroki program rehabilitacji pomoże ozdrowieńcom wrócić do pełnej sprawności. Z dolegliwościami po COVID-19 coraz częściej walczą młodzi ludzie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy