Kultura Kulturalnie Styl życia

Święto Muzyki

W pierwszy dzień lata, 21 czerwca, Toruń tak jak trzysta innych miast na świecie, ogarnie ?muzyczna gorączka?. Profesjonalni wykonawcy i amatorzy opanują publiczną przestrzeń, grając otwarte koncerty dla publiczności.

Muzyka filmowa, gorąca samba, rytmy zachodniej Afryki, reggae, folk i muzyka elektroniczna ? jak co roku podczas Święta Muzyki najróżniejsze muzyczne brzmienia opanują toruńskie ulice, kawiarnie i puby. Punkty muzyczne będzie można znaleźć między innymi na Bulwarze Filadelfijskim, Rynku Staromiejskim, na skrzyżowaniu ulic Wielkie Garbary i Królowej Jadwigi.

Koncerty odbędą się w wielu popularnych miejscach, takich jak eNeRDe, Club&Cafe Starovka, Pub Pamela, Tratwa ? zapowiada Paweł Kossakowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, instytucji koordynującej wydarzenie.

Bardzo ciekawie zapowiada się energetyczny występ L?ombelico del Mondo, żywiołowej grupy perkusyjnej z Sochaczewa, grającej sambę i rytmy zachodniej Afryki, która stworzy mobilny punkt muzyczny. Koncert największych przebojów muzyki filmowej usłyszymy na Scenie Letniej, w pełnym młodzieńczej energii wykonaniu Big Bandu przy Młodzieżowym Domu Kultury, prowadzonym przez Igora Nowickiego. Podczas Święta Muzyki wystąpią popularne toruńskie zespoły: ?Paraliż Band?, ?Gribojedow?, ?Barowe Żywioły?.

Święto Muzyki (fr. F?te de la Musique, ang. World Music Day) jest znaczącym międzynarodowym wydarzeniem artystycznym, obchodzonym w ponad trzystu miastach, stu krajach i na pięciu kontynentach. Każdego roku 21 czerwca instytucje muzyczne, filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły muzyczne, kluby i kawiarnie organizują ogólnodostępne koncerty. Pomysłodawcą Święta Muzyki był Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1982 roku w Paryżu ? Jack Lang, ówczesny minister kultury w rządzie François Mitteranda, zaproponował muzykom amatorom uliczne występy. Sukces święta przekroczył najśmielsze oczekiwania. Na ulicach, w kawiarniach, na placach i w klubach koncertował ponad tysiąc muzyków.

Święto Muzyki jest spontaniczne i różnorodne. Co roku dołączają do nas nowe instytucje i artyści, którzy często w nietypowej i zaskakującej scenerii dają niezapomniane koncerty ? dodaje Paweł Kossakowski.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach 13.00?22.00, punkty muzyczne są zlokalizowane w obrębie Starego Miasta. Koordynatorem Święta Muzyki jest Toruńska Agenda Kulturalna. Wykaz punktów muzycznych można znaleźć w serwisie: www.swietomuzyki.pl.


dostarczył infoWire.pl
Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts