Kultura Kulturalnie Styl życia

Święto Miasta

?Toruńskie Gwiazdy? 2014, piknik rodzinny na Błoniach Nadwiślańskich, Wianki na Wiśle, inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu ?Europa?Toruń. Muzyka i Architektura? ? to jedynie niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Miasta. Wyjątkowym punktem programu będzie odsłonięcie kolejnych ?katarzynek? w Piernikowej Alei Gwiazd ? w tym roku zostaną nimi uhonorowani aktorka Katarzyna Żak i legendarny toruński zespół muzyczny ?Kobranocka?.

Święto Miasta obchodzone 24 czerwca, w dniu świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia, rozszerza swoją formułę i trwać będzie od 20 do 24 czerwca 2014 roku. W tym czasie odbędzie się wiele interesujących imprez artystycznych, edukacyjnych i plenerowych.

W piątek, 20 czerwca na Rynku Staromiejskim o godzinie 18.00 rozpocznie się koncert ?Toruńskie Gwiazdy?, podczas którego zostaną wyłonione najciekawsze zjawiska muzyczne minionych dwunastu miesięcy. W sobotę, 21 czerwca Toruń, tak jak trzysta innych miast na świecie, będzie rozbrzmiewał muzyką. Muzyka filmowa, gorąca samba, rytmy zachodniej Afryki, reggae, folk i muzyka elektroniczna ? jak co roku podczas Święta Muzyki najróżniejsze muzyczne brzmienia opanują toruńskie ulice, kawiarnie i puby. W sobotę odbędzie się piknik rodzinny na Błoniach Nadwiślańskich, podczas którego wystąpi zespół ?Strachy na Lachy?. Tego samego dnia o godzinie 20.00 rozpoczną się regaty ósemek wioślarskich ze sternikiem o puchar Prezydenta Miasta Torunia. Bardzo ciekawie zapowiada się także II Toruńska Noc Muzealna, która rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.00. Wyjątkowym punktem programu będzie Piernikowa Aleja Gwiazd, która rozpocznie się w niedzielę, 22 czerwca o godzinie 21.00.

Katarzyna Żak i ?Kobranocka? dołączą do znanych torunian uhonorowanych tym wyróżnieniem, między innymi Grażyny Szapołowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej i Bogusława Lindy ? mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Odsłanianie ?katarzynek? zawsze ma charakter widowiskowej gali. Piernikową Aleję Gwiazd poprzedzi recital Katarzyny Żak, który odbędzie się o godzinie 17.30 w Dworze Artusa. Drugi z laureatów ? zespół ?Kobranocka? ? wystąpi po uroczystym odsłonięciu ?katarzynek?. Koncert zespołu na Rynku Staromiejskim planowany jest o godzinie 21.30.

Ciekawym punktem programu tegorocznego Święta Miasta będzie finał konkursu: Wianki na Wiśle, który odbędzie się w poniedziałek, 23 czerwca 2014 roku. Jury konkursu będzie oceniać wianki przygotowane przez dzieci i młodzież z toruńskich szkół i przedszkoli ? zapowiada Agnieszka Szostek-Makowska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Podczas ostatniego dnia Święta Miasta, we wtorek 24 czerwca 2014 roku o godzinie 20.00 na Rynku Staromiejskim, odbędzie się inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu ?Europa?Toruń. Muzyka i Architektura?. Koncert zabrzmi pod batutą jednej z najbardziej rozpoznawalnych osobowości świata muzycznego ? maestro Macieja Niesiołowskiego.

Do wspólnego świętowania włącza się w tym roku jedna z dzielnic Torunia ? Kaszczorek. W ramach projektu odbędą się między innymi I Kaszczorkowa Terenowa Gra Miejska ?Wyprawa po Kwiat Paproci?, festyn osiedlowy, konkurs fotograficzny i plastyczny ? dodaje Agnieszka Szostek-Makowska.

Pełny program Święta Miasta można znaleźć w serwisie www.kulturalnelato.pl.


dostarczył infoWire.pl
Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts