Dzieje się Styl życia Wydarzenia

Operowy schyłek lata w Ciechocinku

Jak co roku, przez kilka sierpniowych dni, Ciechocinek rozbrzmiewał najwspanialszą muzyką operową. Wieczory wypełniły się melodiami najsłynniejszych duetów i arii napisanych przez największych polskich i zagranicznych kompozytorów. Wszystko za sprawą letniego Festiwalu Operowo-Operetkowego, który z roku na rok przyciąga do uzdrowiska coraz większe tłumy melomanów z kraju i zagranicy.

Festiwal Operowo-Operetkowy gościł w Ciechocinku już siedemnasty raz. Sześć dni wyjątkowych koncertów, które odbyły się w dniach 8-13 sierpnia 2014 r. na deskach Teatru Letniego oraz w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym, zgromadziło rzesze miłośników muzyki klasycznej i operowej.

Festiwal zainaugurował w piątek przepiękny koncert galowy ?Bo to jest Polska właśnie? dedykowany Janowi Pawłowi II. W ciechocińskim amfiteatrze zabrzmiały piękne arie w pierwszorzędnych wykonaniach. Zgromadzeni tłumnie widzowie mogli posłuchać najznakomitszych polskich kompozycji, np. arii ze ?Strasznego dworu? Stanisława Moniuszki. Nie zabrakło również ulubionej pieśni Papieża Polaka ? ?Barki?. W sobotę zagrano najsłynniejsze opery, operetki i piosenki musicalowe, a w niedzielę pieśni neapolitańskie. Kolejne dni to ?Najpiękniejsze duety świata? i koncert ?Kazimierz Kowalski zaprasza?. W środę, na zakończenie festiwalu, widzowie mogli obejrzeć fragmenty ?Hrabiny Maricy? Imre Kalmana.

Pierwsze dwa dni festiwalu odbywały się w parku, gdzie wstęp był bezpłatny. Na kolejne koncerty organizatorzy zaprosili widzów do Teatru Letniego, ale tam obowiązywały już bilety. Mimo to, chętnych nie brakowało. W ciągu zaledwie kilku wieczorów zgromadzona publiczność mogła wysłuchać najpopularniejszych utworów i prawdziwych klasyków gatunku z takich dzieł jak ?Traviata?, ?Carmen?, ?Cyganeria?, ?Don Juan?, ?Rigoletto?, ?Straszny Dwór?, ?Czarodziejski Flet? czy ?Wesoła Wdówka?. Wszystko to w wykonaniu znanych i popularnych solistów Polskiej Opery Kameralnej, Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Muzycznego w Poznaniu, z towarzyszeniem orkiestry Polskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Kazimierza Wiencka.

Festiwal od lat jest współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. W tym roku funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego objął pan Kazimierz Kowalski. Jednym z głównych sponsorów wydarzenia był czołowy producent chemii budowlanej, firma Sopro Polska.


dostarczył infoWire.pl
Źródło SOPRO. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy