Styl życia

Masz psa małej rasy? Podpowiadamy jak go karmić!

Właściciele psów małych ras doskonale wiedzą, że z wielu powodów ich pupile wymagają szczególnej pielęgnacji. Potrzeby wynikające z budowy ich ciała dotyczą również diety, która powinna stanowić podstawę troski o zdrowie każdego czworonoga. Jak karmić mniejszego psiaka i co odróżnia pod tym względem małe psy od tych, należących do większych ras? Prezentujemy kilka faktów i wskazówek, które każdemu właścicielowi pozwolą kompleksowo zadbać o zdrowie czworonoga.

Słusznie coraz większą uwagę zwracamy na żywienie naszych pupili, ponieważ odpowiednio dobrana dieta stanowić powinna podstawowy element dbania o zdrowie i prawidłowy rozwój psa. Jak dobrać karmę, która odpowiadałaby potrzebom naszego pupila, dostarczając mu odpowiedniej ilości składników odżywczych? Każdy właściciel zna swojego psiaka, jego zwyczaje i potrzeby. Ale czy na pewno? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, chcąc zadbać o dietę mniejszego psa?

Istotną kwestią jest nie tylko jego zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze wynikające z poziomu aktywności fizycznej i indywidualnych uwarunkowań ? należy również spojrzeć na aspekty związane z budową ciała i jego wielkością. ?Psy małych ras wymagają specyficznej diety, nieprowadzącej do nadwagi, a jednocześnie dostosowanej do ich zapotrzebowania na energię? ? mówi ekspertka marki Doctor Dog Milena Wysocka. Wielkość psa i jego anatomia wpływają między innymi na metabolizm, który ma ogromne znaczenie dla bilansu energetycznego. Wynika to między innymi z wielkości przewodu pokarmowego, który u psów ras dużych stanowi blisko 3% ich wagi całkowitej, u psów ras małych ponad dwa razy więcej, bo aż 7%.

Nie można jednak zapominać, iż zapotrzebowanie energetyczne zmienia się również w zależności od innych czynników, głównie środowiska, w którym przebywa zwierzę, oraz aktywności wykonywanej przez czworonoga. W przypadku aktywnych psów należy pamiętać nie tylko o naturalnym wzroście zużycia energii podczas wysiłku. Istotny dla dobrania odpowiedniej diety jest również rodzaj aktywności ? trening siłowy lub wytrzymałościowy. Właściciele, którzy zabierają swoje psiaki na długie spacery powinni zatem pamiętać o zabraniu przekąsek. Mniejsze psy potrzebują także większych dawek białka i tłuszczu w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Nie możemy zapominać również o obciążeniach związanych z wysiłkiem, między innymi tych, mogących mieć wpływ na układ kostno-stawowy.

?Niezależnie od składników odżywczych potrzebnych bez wyjątku każdemu psu, te należące do małych ras żyją dłużej, dlatego w ich diecie powinny znaleźć się również przeciwutleniacze, chroniące komórki przed starzeniem się? ? mówi Milena Wysocka, podkreślając, że nie jest to jedyna różnica na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze diety. Niezwykle istotne w przypadku każdego psa jest higiena pyska, a psy ras małych dużo częściej podatne być mogą na problemy związane z kamieniem nazębnym. Kształt i wielkość karmy także ma znaczenie ? mała granulka, w przypadku psów małych ras, dostosowana do wielkości szczęki i zębów, umożliwia odpowiednie gryzienie i mechaniczne ścieranie kamienia nazębnego.
Każdy pies jest inny i jego potrzeby mogą być różne, jednak warto zwrócić uwagę na wszystkie aspekty, które pomogą zadbać nam o zdrowie pupila, na którym zależy każdemu właścicielowi. Dobór odpowiedniej karmy jest trudnym zadaniem, lecz stanowić powinien podstawę troski o przyjaciół, którzy są z nami.

Psy małych ras

Dieta dla małego psa

Psy małych ras żyją dłużej

Przeciwutleniacze, chroniące komórki przed starzeniem się

Mniejsze tempo wzrostu niż w przypadku psów dużych ras ? psy ras małych szybciej dorastają do wieku dorosłego

Odpowiednio dobrana zbilansowana karma dla psów ras dużych i małych

Psy małych ras charakteryzują się zapotrzebowaniem na większe ilości białka i tłuszczu na kilogram masy ciała

Odpowiednio dobrane proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów

Psy małych ras dużo częściej mają skłonności do problemów wynikających z nieodpowiedniej higieny pyska

Mała granulka dostosowana do wielkości szczęki i zębów, umożliwia mechaniczne ścieranie kamienia nazębnego

 


dostarczył infoWire.pl
Źródło Doctor Dog. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts