Polityka Styl życia

Masz prawo wiedzieć, ile zarabia urzędnik

Obowiązek publikacji informacji o zarobkach pracowników samorządowych oraz ?trzynastce?, specjalnym wynagrodzeniu dodatkowym ? takiej zmiany w prawie domaga się Stowarzyszenie Sieć Obywatelska ? Watchdog Polska.

Wykazy płac, a także informacje o nagrodach pracowników urzędów, miałyby być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej raz na kwartał. ?Działanie to ma przeciwdziałać niesprawiedliwemu planowaniu wynagrodzeń w jednostkach samorządu terytorialnego, w wyniku czego osoby o podobnych kwalifikacjach pracujące na tych samych stanowiskach otrzymują różne pensje? ? mówi serwisowi infoWire.pl Katarzyna Batko-Tołuć ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska ? Watchdog Polska.

W społeczeństwie dominują opinie o zbyt wysokich pensjach urzędniczych. Jednak ? jak zaznacza rozmówczyni ? ujawnienie informacji o zarobkach prawdopodobnie nie wywołałoby żadnej sensacji, ponieważ okazałoby się, że są one mniejsze, niż nam się powszechnie wydaje.

?Polacy zakorzenieni są w kulturze tajemnicy i mają przekonanie, że wielu rzeczy nie należy ujawniać, aby móc utrzymać porządek? ? zaznacza ekspertka. A przecież dzięki jawności jest możliwy dialog, w którym nie skupiamy się na mitach i stereotypach, ale poruszamy rzeczy istotne z punktu widzenia obywateli, jak np. sposób zarządzania budżetem. Ludzie nie ufają z kolei w sytuacjach, kiedy informacje są zatajane. Dlatego jawność odgrywa tak ważną rolę w budowaniu zaufania do władzy.

?Nie istnieją powody, które zabraniałyby wprowadzenia zapisu nakazującego ujawnianie płac urzędników  do polskiego prawa. Jednak aby to zrobić, potrzebna jest zmiana polskiej mentalności? ? podkreśla rozmówczyni.



dostarczył infoWire.pl
Źródło infoWire.pl. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts