Dzieje się Styl życia Wydarzenia

ENERGA startuje z 5. edycją ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego

ENERGA startuje z 5. edycją ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego

Skąd płynie prąd i dlaczego żarówka świeci? Jakie są źródła energii odnawialnej? Dlaczego warto racjonalnie korzystać z urządzeń elektrycznych? Jak wystrzegać się zagrożeń związanych z prądem i co zrobić w przypadku porażenia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają dzieci, które wraz z nauczycielami przystąpią do organizowanego przez Grupę ENERGA ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego ?Planeta Energii?. W realizowanej już po raz piąty akcji dotychczas wzięło udział prawie 160 000 dzieci.

Komputer, czajnik bezprzewodowy, telefon komórkowy czy lodówka to stałe i bardzo ważne elementy naszej rzeczywistości. Prąd zasila mnóstwo urządzeń wokół nas i pomaga w wykonywaniu wielu trudnych czynności. Korzystają z niego nie tylko dorośli, ale także dzieci. Wymaga to od nich pewnej wiedzy i świadomości, z czym niestety bywa różnie. Z badań przeprowadzonych przez PBS na zlecenie Grupy ENERGA wynika, iż uczniowie klas I-III szkół podstawowych posiadają podstawową wiedzę na temat energii elektrycznej, ale nie znają niestety zasad związanych z jej bezpiecznym użytkowaniem. Dodatkowo nie łączą oszczędzania energii z ochroną środowiska. Co drugie dziecko w wieku 7-9 lat nie wie, co zrobić w przypadku porażenia prądem, a prawie co piąte nie widzi zagrożeń związanych z przebywaniem w pobliżu obiektów energetycznych. Niemal połowa z nich nie wie też, jakie są źródła energii odnawialnej oraz że oszczędzanie prądu jest ważne także dla przyrody.

Grupa ENERGA jako ogólnopolski dostawca energii elektrycznej i firma społecznie odpowiedzialna, od lat angażuje się w działania budujące świadomość dzieci z zakresu bezpiecznego i racjonalnego korzystania z prądu oraz kształtujące proekologiczne postawy. Od 2010 roku realizuje je poprzez autorski program edukacyjny ?Planeta Energii?, organizowany w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. 1 września 2014 roku wystartowała kolejna edycja programu.

? To już piąta edycja konkursu ?Planeta Energii?. W jego poprzednich odsłonach o energii elektrycznej uczyło się z nami niemal 160 000 dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki Grupy ENERGA odwiedziło aż 56 miejscowości, ciesząc się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych mieszkańców. To dla nas dowód na to, że program jest potrzebny i jednocześnie ogromna motywacja do tego, by go rozwijać oraz uatrakcyjniać. Zwłaszcza, że temat nie jest łatwy ? mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

? W październiku nasz kosmiczny Energobus, czyli laboratorium na kółkach, odwiedzi cztery wybrane miasta. Podczas tych wizyt, w trakcie wspólnej nauki przez zabawę chcemy kolejnym dzieciom i dorosłym przybliżyć ideę programu oraz zachęcić ich do aktywnego udziału w konkursie ?Planeta Energii? i do walki o nagrodę główną. Na zwycięzców czeka bowiem 2-dniowa wizyta mobilnego centrum nauki Grupy ENERGA, a w nim oprócz Energobusu ? mnóstwo atrakcji w 5 strefach edukacyjnych i pełna energii ?sztafeta 10 miast? ? dodaje Marta Dankowska.

Jak wziąć udział w programie "Planeta Energii"?

Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne, oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Wszelkie wskazówki dotyczące konkursu oraz gotowe scenariusze lekcji i pomoce naukowe w formie elektronicznej, dostępne są na stronie PlanetaEnergii.pl. Spośród uczestników, którzy do 13 lutego 2015 r. złożą sprawozdania z przeprowadzonych zajęć, jury konkursu wybierze dziesięciu laureatów. Ogłoszenie wyników nastąpi 13 marca 2015 roku. Dziesięć zwycięskich klas zostanie nagrodzonych dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki w swojej miejscowości. Dodatkowo przyznanych zostanie pięćdziesiąt wyróżnień, a zaangażowanie nauczycieli i dzieci premiowane będzie specjalnymi certyfikatami i dyplomami. Na każde dziecko z nagrodzonej i wyróżnionej klasy czekają także niesamowite edukacyjne prezenty.

Dlaczego warto?

Program ?Planeta Energii? już od trzech lat aktywnie wspiera doktor nauk fizycznych, znany dziennikarz naukowy i popularyzator nauki Tomasz Rożek: ? Jestem fizykiem, ale również ojcem dziewięcioletnich bliźniaków i wiem jak ważne jest to, by już od najmłodszych lat uświadamiać dziecko, pokazywać i tłumaczyć mu otaczający świat. Najmłodsi powinni wiedzieć czym jest prąd i jak się go wytwarza. Dzięki tej wiedzy będą wiedzieć jak bezpiecznie z niego korzystać. A tego właśnie uczymy w ramach programu ?Planeta Energii?. Gorąco zachęcam do udziału w konkursie. Nie tylko nauczycieli, na których spoczywa najtrudniejsze zadanie, czyli realizacja konkursowych zadań, ale także rodziców, by wsparli wychowawców swoich pociech w tych działaniach. Dodam, że organizator dostarcza specjalnie przygotowane zeszyty metodyczne, które krok po kroku uczą jak przeprowadzić lekcje o prądzie.

Mobilne centrum nauki wyruszy w podróż po Polsce!

Nagrodą główną w konkursie jest wizyta mobilnego centrum nauki ?Planeta Energii? w miejscowości zwycięskiej klasy. W interaktywnym miasteczku na gości czekać będą m.in. kosmiczny Energobus ? laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich, projekcja edukacyjnego filmu 3D oraz multimedialne zabawy i konkursy. To dzięki nim nauka o energii elektrycznej stanie się fascynującą wyprawą do krainy prądu. Mobilne centrum ENERGI wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu i maju 2015 roku.

Szczegóły dotyczące programu, regulamin konkursu oraz materiały dydaktyczne można znaleźć w zakładce ?Konkurs? w serwisie PlanetaEnergii.pl.

Honorowy patronat nad programem ?Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

 


dostarczył infoWire.pl
Źródło Planeta Energii. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts