Biznes Ochrona środowiska

3M ogłasza kolejne cele środowiskowe – firma zainwestuje miliard dolarów

3M, globalny lider w dziedzinie innowacji i produkcji, ogłosił nowe cele środowiskowe. Do 2050 roku firma chce osiągnąć całkowitą neutralność węglową. Na realizację planu 3M przeznaczy miliard

Data publikacji: 2021-03-01
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 3M ogłasza kolejne cele środowiskowe – firma zainwestuje miliard dolarów
Kategoria: Ochrona środowiska, BIZNES,

3M, globalny lider w dziedzinie innowacji i produkcji, ogłosił nowe cele środowiskowe. Do 2050 roku firma chce osiągnąć całkowitą neutralność węglową. Na realizację planu 3M przeznaczy miliard dolarów.

3M, globalny lider w dziedzinie innowacji i produkcji, ogłosił nowe cele środowiskowe. Do 2030 roku planuje zmniejszyć zużycie wody w swoich zakładach o 25 proc. oraz zainwestować w najnowocześniejsze systemy jej oczyszczania.  Do 2050 roku firma chce osiągnąć całkowitą neutralność węglową. Na realizację planu 3M przeznaczy miliard dolarów. 

Długoterminowo inwestycje 3M przyczynią się do rozwoju programów redukcji odpadów i kontroli zanieczyszczeń, zmniejszenia zużycia wody oraz pozyskania i zastosowania najlepszych dostępnych technologii do jej uzdatniania. 

– Podejmujemy starania ukierunkowane na osiągnięcie neutralności klimatycznej już teraz. Chcemy być w tym zakresie liderem, który wyznacza kierunek i zachęca do zmian inne firmy. Działania na rzecz środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju to fundamenty naszej strategii, które pomagają 3M nieustannie się rozwijać – mówi Radek Kaskiewicz, dyrektor zarządzający 3M w regionie Europy Wschodniej.  

Neutralność węglowa do 2050 roku 

Dzięki zastosowaniu wiedzy naukowej i technologicznej, a także nieustannemu wprowadzaniu innowacyjnych produktów i rozwiązań, od 2000 roku 3M regularnie zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Firma dąży kolejno do: 50 proc. redukcji CO2 do 2030 roku i 80 proc. w ciągu kolejnych dziesięciu lat. Działania podejmowane dziś, w dłuższej perspektywie mają zaowocować osiągnięciem całkowitej (100 proc.) neutralności węglowej do 2050. 

Redukcja zużycia wody i inwestycja w nowoczesne systemy  

3M zobowiązała się również do zmniejszenia zużycia wody w swoich zakładach produkcyjnych na całym świecie w ciągu najbliższej dekady – o 10 proc. do 2022 roku, o 20 proc. do 2025 roku oraz o 25 proc. do 2030 roku. 3M spodziewa się zmniejszyć ogólne zużycie wody o około 9,5 miliarda litrów rocznie. Do 2023 roku firma planuje także zainwestować w najnowocześniejsze instalacje oczyszczania wody i od 2024 roku korzystać z nich we wszystkich największych zakładach produkcyjnych. 

Źródła odnawialne – 100 proc. w Polsce osiągnięte! 

3M od 2019 roku jest członkiem RE100, globalnej inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju stworzonej przez The Climate Group. Skupia ona firmy, których ambicją jest pozyskiwanie stuprocentowej energii ze źródeł odnawialnych oraz redukcja emisji CO2. W związku z przystąpieniem do RE100 3M zobowiązało się, że do 2050 roku 100 proc. energii elektrycznej używanej we wszystkich lokalizacjach firmy będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Strategia 3M zakłada także, że do 2025 roku co najmniej 50 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej we wszystkich lokalizacjach firmy na świecie będzie pochodzić z OZE. Globalna siedziba 3M w St. Paul (USA) jest w całości zasilana energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. 

A to już wiesz?  SM Mlekpol partnerem programu „Doradca Smaku”

W Polsce, 3M podjęło działania, aby już od początku 2021 roku przejść na 100 proc. energii z odnawialnych źródeł, co ma ogromne znaczenie ze względu na skalę działalności. To właśnie tutaj znajduje się największe centrum produkcyjne 3M w Europie. 

– Decyzja o „przełączeniu” się już od początku 2021 na 100 proc. energii z odnawialnych źródeł to kluczowy krok w wypełnieniu globalnego celu 3M. Dbałość o zrównoważony rozwój i lokalne społeczności jest dla nas priorytetową wartością wpisaną w długofalową strategię – mówi Anthony Crawford, dyrektor operacji produkcyjnej 3M w regionie Europy Wschodniej. – Zakup czystej energii jest kolejnym elementem naszej polityki zrównoważonego rozwoju – dodaje. 

Firma dąży także do bycia „zero landfill” (brak składowanych odpadów), realizując tym samym globalny plan. Także ten cel 3M osiągnęła w Polsce już w 100 proc.  

Nauka dla zrównoważonej przyszłości 

Historia działań 3M w zakresie zrównoważonego rozwoju sięga 1975 roku. Powstał wówczas Pollution Prevention Pays (Program Zapobiegania Zanieczyszczeniom). Jego celem jest eliminowanie lub ograniczanie źródeł zanieczyszczeń w produktach i procesach 3M. W 2015 roku firma przedstawiła Cele Zrównoważonego Rozwoju 2025. Następnie w  2019 roku ogłosiła zobowiązanie do wprowadzania na rynek produktów posiadających wartości dla  zrównoważonego rozwoju „Sustainability Value Commitment”. 

O 3M w Polsce 

3M Poland Sp. z o.o. jest firmą technologiczno-produkcyjną będącą oddziałem międzynarodowego koncernu 3M. Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od 30 lat w trakcie których zainwestowało ponad 650 mln USD w technologie znajdujące zastosowanie w niemalże każdym obszarze życia. 3M wykorzystując naukę i działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, tworzy innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość życia ludzi na całym świecie. Oferuje szereg różnorodnych produktów, które m.in. usprawniają codzienną pracę specjalistów, poprawiają standardy bezpieczeństwa w miejscu pracy, ograniczają ryzyko wystąpienia infekcji, wspierają proces leczenia, podnoszą komfort życia w domu, a nawet są wykorzystywane w przemyśle kosmicznym. Firma co roku inwestuje ok. 5,9 proc. swojej sprzedaży w prace badawczo-rozwojowe (R&D), w wyniku czego powstaje ok. 1000 nowych produktów rocznie.   

W Polsce 3M posiada obecnie 4 ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego oraz w Rabce. 3M zatrudnia w Polsce ponad 4 tys. pracowników i wytwarza 12 tys. produktów w ramach 4 grup biznesowych: Bezpieczeństwo i Przemysł, Transport i Elektronika, Ochrona Zdrowia oraz Produkty Konsumenckie. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k. Warszawy. We Wrocławiu, przy największym centrum produkcyjnym 3M w Europie zlokalizowane są: Centrum Innowacji i Centrum Szkoleniowe, obiekty, w których firma prezentuje klientom i partnerom swoje technologie i rozwiązania. Od 2015 r. również we Wrocławiu firma uruchomiła Centrum Usług Wspólnych, wspierające wewnętrzne procesy firmy w krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. 

A to już wiesz?  Firmy powinny wkalkulowywać w swoją działalność ryzyko ataków hakerskich

Dzięki zastosowaniu wiedzy naukowej i technologicznej, a także nieustannemu wprowadzaniu innowacyjnych produktów i rozwiązań, firma od lat angażuje się we wspieranie zrównoważonego rozwoju. W 2020 roku ogłosiła cele środowiskowe, zgodnie z którymi planuje do 2030 roku zmniejszyć zużycie wody w swoich zakładach o 25 proc. oraz zainwestować w najnowocześniejsze systemy jej oczyszczania.  Do 2050 roku firma chce osiągnąć całkowitą neutralność węglową. Na realizację planu 3M przeznaczy miliard dolarów. Długoterminowo inwestycje 3M przyczynią się do rozwoju programów redukcji odpadów i kontroli zanieczyszczeń, zmniejszenia zużycia wody oraz pozyskania i zastosowania najlepszych dostępnych technologii do jej uzdatniania. 

W ramach globalnej inicjatywy RE100, 3M zobowiązała się do całkowitego przejścia na odnawialne źródła energii do 2050 r. W Polsce cel 100 proc. OZE został osiągnięty już w 2021 roku – energia elektryczna używana we wszystkich biurach i zakładach produkcyjnych pochodzi wyłącznie z ekologicznych źródeł. Firma dąży także do bycia „zero landfill” (brak składowanych odpadów), realizując tym samym globalny plan. Także ten cel 3M osiągnęła w Polsce już w 100 proc.  

Ważną częścią działań 3M jest wspieranie pracowników i lokalnych społeczności. Firma prowadzi szereg inicjatyw na rzecz tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, m.in. realizuje darowizny na rzecz Banku Żywności we Wrocławiu, przekazuje komputery do szkół i instytucji i angażuje się w pomocowe akcje świąteczne. Pracownicy firmy w regionie wspierają organizacje charytatywne m.in. poprzez akcję 3M in Motion. Firma promuje kulturę różnorodności, równości i włączenia. We wrocławskich spółkach aktywnie działa Women Leadership Forum zrzeszająca kobiety z różnych części organizacji. Grupa podejmuje szereg działań mających na celu promowanie rozwoju osobistego oraz zawodowego kobiet. 

3M tworzy dla swoich pracowników doskonałe warunki pracy i umożliwia realizację ambitnych projektów, czego dowodzi szereg nagród. W 2020 r. po raz piąty z rzędu firma uzyskała certyfikat Great Place to Work®, jest wieloletnim laureatem nagród „Solidny Pracodawca” oraz „Pracodawca Roku” w Industry Awards 2019 r. Działalność firmy w Polsce jest doceniana przez organizacje branżowe, np. za organizację konkursu „Starcie Szlifierzy” firma otrzymała Brązowy Miecz KTR oraz Srebrny i Złoty Spinacz Związku Firm PR. Kampania reklamowa promująca naukowe rozwiązania firmy 3M zdobyła z kolei brązową statuetkę Effie® oraz nagrodę „Tego, który zmienia polski przemysł”, wręczoną przez magazyn Nowy Przemysł. W 2021 r. po raz ósmy 3M została uznana za jedną z Najbardziej Etycznych Firm Świata według Ethisphere Institute.

A to już wiesz?  CECOTEC - producent zaawansowanego technologicznie AGD oficjalnie w Polsce

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
3M ogłasza kolejne cele środowiskowe – firma zainwestuje miliard dolarów Ochrona środowiska, BIZNES - 3M, globalny lider w dziedzinie innowacji i produkcji, ogłosił nowe cele środowiskowe. Do 2050 roku firma chce osiągnąć całkowitą neutralność węglową. Na realizację planu 3M przeznaczy miliard dolarów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy